•  مجمع رهروان امر به معروف و نهی از منکر شهرستان مرودشت
مجمع رهروان امر به معروف و نهی از منکر شهرستان مرودشت

تاریخ: دوشنبه 2 دی 1398//ساعت:11:6//گروه:اخبار//زیرگروه:اخبارمجمع//شماره خبر:916

 همایش مجمع رهروان امر به معروف و نهی از منکر شهرستان مرودشت

باحضور مسئول مجمع استان، امام جمعه و تعدادی از مسئولین، همایش مجمع رهروان امر به معروف و نهی از منکر شهرستان مرودشت برگزار شد.

در یکم دی ماه 1398 با حضور جمع کثیری از اهالی فرهنگ کهن شهرستان، طلایه داران ایثار و شهادت و خانواده های معظم شهدا اولین همایش آمرین به معروف و ناهیان از منکر در سالن مهر شهرستان مرودشت برگزار و اعضای شورای مرکزی توسط رهروان انتخاب شدند.

در این همایش پس از تلاوت قرآن مجید و سرود جمهوری اسلامی ایران توسط فرمانده اسبق سپاه پاسداران شهرستان مرودشت به حاضرین خیر مقدم گفته شد و گزارش از روند برگزاری جلسات مجمع در استان تشریح گردید.

حجة الاسلام آقایی امام جمعه شهرستان در این همایش از فعالیت مجمع برای تحقق فریضتین امر به معروف و نهی از منکر استقبال و بیان کردند امید که با مشارکت جوانان و پیشکسوتان جبهه فرهنگی گام های موثری برای تحقق این امر الهی برداشته شود.

ضرورت تشکیل مجمع:

سردار سجادیان رئیس مجمع رهروان امر به معروف و نهی از منکر استان فارس، گفت: بی تفاوتی و عدم احساس مسئولیت و عدم پاسخگویی به مردم آفت های اساسی در اندیشه اجزای حاکمیت را به دنبال دارد.

وی ضمن تبیین ضروت تشکیل مجمع رهروان بیان داشت: با عنایت به اصل هشتم قانون اساسی که مردم حق برخورداری از امر به معروف و نهی از منکر نسبت یکدیگر و مردم نسبت به دولت برخوردار میباشند مجمع رهروان تشکیل شده است.

سجادیان ادامه داد: به سبب اینکه امر به معروف و نهی از منکر زیر بنای فعالیت های اجتماعی است و نظر به اینکه بی تفاوتی و ضعف در احساس مسئولیت هر فرد در جامعه وعمل نکردن به وظیفه توسط بعضی از مسئولین بدلیل پرداختن به مسائل زیرِ نصابِ اهمیت و اقدامات روبنایی باعث ایجاد جو امر به معروف هراسی در جامعه گردیده مجمع رهروان امر به معروف با اخذ مجوز از مبادی ذیربط فعالیت خود را آغاز کرده است.

حوزه های فعالیت مجمع:

سردار سجادیان گفت: به استناد اصل هشتم قانون اساسی با هدف همگانی نمودن امربه معروف و نهی ازمنکر و نپرداختن به مسائل زیرنصابِ اهمّیت، مجمع رهروان امر به معروف و نهی ازمنکر درسه حوزه ی « مردم به مردم » ؛ « مردم به دولت » و « دولت به مردم » فعالیت می کند، که ضمن الویت بندی فعالیت های کلی مجمع، الویت اول فعالیت در حوزه مردم نسبت به حاکمیت از قبیل؛ مقامات، مسئولان، مدیران و کارکنان تمامی اجزای حاکمیت و قوای سه گانه اعم از وزارتخانه ها، سازمان ها، مؤسسات، شرکت های دولتی، مؤسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی، نهادهای انقلاب اسلامی، نیروهای مسلح و کلیه دستگاه هایی که شمول قوانین و مقررات عمومی نسبت به آنها مستلزم ذکر یا تصریح نام است در دستور کار قرار گرفته است.

وظایف اصلی مجمع:

مسئول مجمع رهروان استان فارس بیان داشت: حمایت از اجزای حاکمیت ، پیگیری اسناد بالادستی و مطالبه گری در خصوص اجرای قوانین و اجرای سیاست های کلی نظام با انگیزه ی همگانی نمودن امربه معروف و نهی از منکر، احیای فرهنگ گفتن و نترسیدن، تقویت مطالبه گری، ایجاد و گسترش نظارت عمومی از طریق امر به معروف امری حیاتی برای اداره کشور میباشد که در دستور کار مجمع قرار گرفته و وظیفه اصلی خود میدانیم.

 حمایت از اجزای حاکمیت در حوزه ی مردم نسبت به دولت:

مسئول مجمع رهروان امر به معروف استان گفت: حمایت از ارکان نظام من جمله؛ حمایت مردمی از سران سه قوه، برای ارتقاء روحیه انقلابی گری درمواجه با ناملایمات وغلبه برمشکلات و حفظ ارزش های اسلامی و دستاوردهای انقلاب. حمایت مردمی از صدا وسیما ی جمهوری اسلامی ایران ، به منظورتقویت روحیه مطالبه گری ونظارت عمومی. حمایت مردمی از نیروی انتظامی به منظور ارتقاء روحیه ی کارکنان و فرماندهان در برخورد با ناهنجاری های اجتماعی و تامین امنیت اخلاقی و حمایت مردمی از ائمه جمعه و جماعت ، نمایندگان ولی فقیه و مدیران ارزشی و. . . در استان، شهرستانها و بخش ها میباشد.

پیگیری اسناد بالا دستی و امور راهبردی:

سردار سجادیان در ادامه بیان داشت: پیگیری تحقق خواسته ها در اسناد بالادستی نظام از جمله؛ سیاست های کلی در بخش اشتغال، معییشت، سلامت و حمل ونقل ، سیاست ها ی کلی منابع طبیعی وروشنگری واطلاع رسانی به جامعه . سیاست های کلی معدن و روشنگری از عواقب خام فروشی. سیاست های کلی منابع آب و پیگیری از مسئولین برای توجه بیشتر به حفظ منابع . سیاست کلی نظام در بخش امنیت اقتصادی و درخواست از مسئولین برای تأمین امنیت سرمایه مردم .سیاست های کلی نظام در بخش انرژی. سیاست‌های کلی نظام در بخش نظام قانون‌گذاری. سیاست های کلی نظام در مورد مبارزه با مواد مخدر و پیگیری برای رفع نواقص موجود. پیگیری اجرای قانون حمایت ازآمران به معروف و ناهیان از منکر . پیگیری اجرای سند چشم انداز و توجه به مسئولین در مورد فرصت های از دست رفته و....

مطالبه گری:

مسئول مجمع رهروان استان یکی از راه­های مؤثر در حوزه مطالبات مردم از حاکمیت و مسئولین را مطالبه گری نخبگانی بیان کرد و گفت: به دلیل اینکه بدنه دولت­ و اجزای حاکمیت، بدنه کارشناسی و تخصصی است و مردم عادی در بسیاری از موضوعاتِ سیاست‌گذاری و اجرای آن‌ها قادر نیستند به ‌صورت مستقیم دخالت کنند؛ لذا لازم است واسطه‌ای میان مردم و حاکمیت شکل بگیرد تا هم نیازهای واقعی مردم را بشناسد و هم قادر باشد آن‌ها را به زبان کارشناسی مطرح کنند و علاوه بر این‌ نسبت به سیاست‌گذاری‌های کلان و خُرد بتوانند واکنش مناسب از خود نشان دهد و یا به‌عبارت‌ دیگر نخبگانِ متخصص در جامعه، نقش به سزایی در تحقق مطالبه گری در حیطه‌های مختلف فرهنگی،اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و .... را دارند.

محورهای مطالبه گری از اجزای حاکمیت:

 سردار سجادیان در ادامه بیان داشت: پس از طی مراحل حمایت و پیگیری مطالبه گری در خصوص؛ بهبود وضعیت معیشت اقشار آسیب پذیر. اصلاح الگوی مصر ف و روشنگری در مورد مصادیق اشرافی گری به ویژه در بین مسئولین. اجرای قانون مبارزه با قاچا ق کالا وارز مصوب مجلس شورای اسلامی. جلوگیری از نفوذ دشمن دردستگاه های حاکمیتی و تصمیم ساز. اجرای سیاست کلی نظام در بخش علم و فناوری. اجرای سیاست های کلی نظام در باره ی خانواده. اجرای سیاست های کلی نظام درباره ی انتخابات. اجرای سیاست های کلی نظام درباره ی محیط زیست. روشنگری از تفکر ضد ترویج و تحکیم فرهنگ ایثار و جهاد و سازماندهی امور ایثارگران. پیگیری بی چون و چرا از دولت ، برای اجرایی نمودن برنامه ششم توسعه. عدم اجرای ۳۰۶ راهکار اجرایی عفاف و حجاب ( مجموع وظایف ۲۶ دستگاه دولتی در امر حجاب، مصوبه سال۱۳۸۴شورای عالی انقلاب فرهنگی ) .غفلت نکردن از قدرت بسیج کنندگی انقلاب و جبران عقب ماندگی های عدالت اجتماعی و برخی از مبانی اصول اسلامی از کم کاری درحوزه ی تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی. مجلس و دولت بمنظور حفظ ارزش ها از جمله، حفظ استقلال مجلس و پرهیز از دولتی شدن آن و نهادینه نمودن امر نظارت برعملکرد دولت ها وروشنگری و جلب اعتمادعمومی. صدا وسیما ی جمهوری اسلامی ایران برای حضور به موقع درصحنه و دفاع از ارزشهای دینی و تقویت و ارتقای ماندگاری نظام با سلامت فکری و روحیه ی جهادی. از شورای عالی فضای مجازی به دلیل تعلل در انجام وظیفه از جمله پیشگیری از آسیب های فضای مجازی و تبدیل تهدید های آن به فرصت و سایر موارد مشابه ازقبیل راه اندازی نشدن شبکه ملی اطلاعات. بی توجهی در باره ی امنیت فضای تولید وتبادل اطلاعات وارتباطات. کوتاهی در اجرای سیاست های کلی نظام در ایجاد تحول در آموزش و پرورش. از شورای عالی انقلاب فرهنگی به دلیل تعلل در انجام وظیفه در خصوص اعتلای فرهنگ، سلامت محیط اخلاقی، سلامت محیط خانوادگی و . . . ، بویژه سند۲۰۳۰ و همچنین تحقق شروط رهبری در مورد برجام به طور ویژه توسط کمیته ای تخصصی مجمع در دستور کار قرار خواهد گرفت.

نظرات شما
  • نام : داود صالحی
    تاریخ: دوشنبه 2 دی 1398// ساعت:13:26

    سلام و خسته نباشید خدمت سردار سجادیان که از بدو انقلاب در جبهه حق علیه باطل در دفاع از خاک وطن و اسلام حضور داشتند و حال در جبهه فرهنگی مقابل دشمنان قسم خورده این انقلاب ایستاده اند و حضرت امام خامنه ای می فرمایند : تکلیف همیشگی مسلمانان است. جامعه اسلامی، با انجام این تکلیف زنده می ماند. قوام حکومت اسلامی، با امر به معروف و نهی از منکر است، که فرمود: اگر این کار نشود، آن وقت «لَیسلِّطَنَ اللَّه عَلَیکم شِرارُکم فَیدْعُوا خِیارُکم فلا یسْتَجابُ لَهُم» قوام حکومت اسلامی و بقای حاکمیت اخیار، به این است که در جامعه امر به معروف و نهی از منکر باشد»
ارسال نظرات